Wyjątkowe Święto Dożynkowe w Radzanowie - Gmina Radzanowo

Jesteś tutaj:

Niedzielne dożynki wpiszą się w historię Gminy Radzanowo na długie lata. Po raz pierwszy byliśmy bowiem współgospodarzami powiatowego święta plonów.

Uroczystość rozpoczęła się poświęceniem bochna chleba, kilkunastu wieńców przygotowanych przez poszczególne gminy i sołectwa powiatu płockiego, a także warzyw, owoców i kwiatów. Uroczystą Mszę Świętą koncelebrowali ks. Andrzej Kopczyński, proboszcz Parafii pw. św. Floriana w Radzanowie i ks. Jacek Marciniak, dyrektor Szkół Katolickich w Płocku. Dziękowano za tegoroczne żniwa i szczęśliwie zebrane plony. Rolę Starostów dożynek pełnili Państwo Agnieszka i Adam Brykała, mieszkańcy Radzanowa – Lasocin. Orkiestra dęta ze Słubic poprowadziła w kolorowym korowodzie kilkadziesiąt pocztów sztandarowych, chorągwi i pięknych wieńców na boisko sportowe GLKS Polonii Radzanowo. To tu

Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz z Lechem Dąbrowskim, przewodniczącym rady Powiatu Płockiego otworzył kolejną część uroczystości, a Wójt Piotr Jakubowski wraz z Jolantą Sochacką, przewodniczącą Rady Gminy powitali wszystkich obecnych w gościnnej Gminie Radzanowo. O niezastąpionej roli producentów i hodowców ziemi płockiej i mazowieckiej mówili w swoich przemówieniach Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego, Piotr Zgorzelski, Wicemarszałek Sejmu i Wiktor Szmulewicz Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Tradycyjny obrzęd dożynkowy poprowadził na scenie Zespół Tańca Ludowego „Mazovia” Politechniki Warszawskiej w Płocku. Kulminacyjnym puntem było przekazanie chleba przez Starostów dożynek samorządowcom, którzy zgodnie z wielowiekową tradycją podzielili chleb wśród zebranych gości.

Wydarzenie było okazją do wręczenia odznaczeń i medali, a także rozstrzygnięcia konkursów na najpiękniejszy ogród w powiecie płockim i najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Medal Konstytucji 3 Maja, w 230. rocznicę Uchwalenia Konstytucji Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski wręczył Marszałkowi Województwa Mazowieckiego Adamowi Struzikowi współtwórcy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Medal Wolności i Demokracji Stanisława Mikołajczyka otrzymali działacze na rzecz mieszkańców Powiatu Płockiego: Paweł Jakubowski, Jadwiga Korneszczuk, Barbara Jankowska, Wiesław Żmuda, Andrzej Barciński, Aldona Cybulska i Marek Kuczyński.

Medal ProMazovia przyznano Wiesławowi Linowskiemu, wielokrotnemu radnemu, społecznikowi i działaczowi sportowemu z gminy Bielsk.

Rada Powiatu Płockiego odznaczyła tytułem „Zasłużony dla Powiatu Płockiego” kilkanaście osób, w tym: Andrzeja Ossowskiego ze Stróżewka, Pawła Tokarskiego z Rogozina, Stanisława Zonenberga i Chór "Złota Jesień" działający w Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie. Tytułem „Lider Rolnictwa w Powiecie Płockim” wyróżnieni zostali rolnicy prężnie prowadzący gospodarstwo rolne, zaangażowani w życie społeczne wsi, gminy, regionu i wprowadzający innowacje w rolnictwie, w tym Kazimierz Gajewski z Białkowa, Dariusz Woliński z Ciółkowa oraz Henryk Sobiecki z Radzanowa – Dębnik.

W konkursie na „Najpiękniejszy Ogród w Powiecie Płockim” nagrodzono prawdziwych pasjonatów przyrody i domowych ogrodów. Nagrody konkursowe przyznano również wieńcom dożynkowym, wśród których tym najpiękniejszym okazał się wieniec gminno-powiatowy wykonany przez KGW Eko-Gosposie z Brochocina; wyróżnione zostały ponadto wieńce sołectw: Stare Boryszewo i Śniegocin.

Wszystkim nagrodzonym, odznaczonym i uhonorowanym serdecznie gratulujemy.

Publiczność miała również okazję na podziwianie uhonorowanego medalem „Zasłużony dla Powiatu Płockiego” radzanowskiego chóru „Złota Jesień” pod batutą Roberta Majewskiego, któremu akompaniowali Wojciech Niedzielski i Tomasz Sarniak.

Wszyscy uczestnicy dożynek w Radzanowie korzystali z prawdziwego bogactwa kulinarnego stoisk I Jarmarku KGW. Imponująco prezentowało się przepięknie urządzone stoisko organizacji pozarządowych z Gminy Radzanowo, które współtworzyły: KGW Cuda-Wianki i Stowarzyszenie Wesoła Chatka z Nowego Boryszewa, KGW Eko-Gosposie i Stowarzyszenie Nasze Kosino, KGW Młode Rogozino i Stowarzyszenie Sami Swoi, KGW Przyjaciele z Męczenina i Stowarzyszenie Anielski Kredens, KGW Zakątek nad Słupianką z Białkowa.   Dużym zainteresowaniem cieszył się także Piknik Wieprzowy zorganizowany przez Krajową Radę Izb Rolniczych, sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.

Na stoiskach wystawców nie zabrakło także płodów rolnych i sprzętu rolniczego, sztuki ludowej, produktów tradycyjnych, regionalnych i lokalnych, konkursów i atrakcji dla najmłodszych.

Ważnym aspektem prozdrowotnym były bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet sfinansowane w ramach zadania pn. „Wczesna profilaktyka raka piersi dla kobiet w wieku 40+ zamieszkujących powiat płocki, a także badania w kierunku osteoporozy zrealizowane w ramach zadania pn. "Profilaktyka i wczesne wykrywanie osteoporozy wśród kobiet wieku 40+ w powiecie płockim"; obydwa zadania współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.  

W części koncertowo- rozrywkowej wystąpili: DJ Otwarty & EXplosion DJ, zespół Long &Junior oraz zespół Top Girls.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski.

Sponsorami wydarzenia byli: Samorząd Powiatu Płockiego i Samorząd Gminy Radzanowo, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, Bank Spółdzielczy "MAZOWSZE", Vistula Bank Spółdzielczy, AGRO-CHEM Hurt Detal Bogusław Jankowski, AgroBor Dariusz Borowski, ART-Mat Edyta i Jacek Matusiak, Rol-Pol Michał Dziełakowski.

Licznie zgromadzona publiczność, przepiękna słoneczna aura i moc przygotowanych atrakcji sprawiły, że Dożynki Powiatu Płockiego w Radzanowie miały wyjątkowo uroczysty i urokliwy przebieg. Dziękujemy wszystkim za obecność, integrację i wspólne dziękczynienie za tegoroczne plony.

Kontakt

Urząd Gminy Radzanowo
ul. Płocka 32
09-451 Radzanowo

Zobacz na mapie Otwiera się w nowej karcie

sekretariat@radzanowo.pl
tel. : (24) 369 50 10
fax: (24) 369 50 11

Wyślij wiadomość