Światłowód - informacje - Gmina Radzanowo

Jesteś tutaj:

Gmina Radzanowo położona jest na obszarze objętym budową nowoczesnej światłowodowej sieci, umożliwiającej dostęp do Internetu szerokopasmowego. Za realizację budowy światłowodu odpowiada inwestor - przedsiębiorstwo NEXERA Sp. z o.o., zaś projektowanie i nadzór nad budową sieci zostały powierzone firmie Iris Telecommunication Poland sp. z o.o.

Od początku 2020 roku pracownicy firmy Iris Telecommunication Poland sp. z o.o. kontaktują się z Mieszkańcami gminy Radzanowo w celu podpisania umów o dostęp do nieruchomości, na których planowana jest budowa sieci. Prace projektowe wymagają bowiem uzyskania zgód właścicieli działek prywatnych, uzgodnień z zarządcami dróg, a w niektórych przypadkach także wykorzystania słupów energetycznych i telekomunikacyjnych. Zgodnie z informacją przesłaną przez inwestora proces pozyskiwania pozwoleń i uzgodnień w części miejscowości naszej gminy przebiegł dość sprawnie, czego efektem są gotowe projekty z pozwoleniami na budowę. Dla przykładu aktualnie prowadzona jest budowa przyłącza dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rogozinie (jednostki oświatowe są jednym z priorytetów programu budowy sieci światłowodowej). Gotowy jest również projekt dla Radzanowa i dla Woźnik. Początek prac na tym terenie zaplanowano na przełom czerwca i lipca.

Kolejny uzgodniony projekt realizowany jest dla miejscowości: Ślepkowo Królewskie, Juryszewo, Wodzymin, Radzanowo-Lasocin, Radzanowo-Dębniki, Łoniewo oraz Wólka. Tu zakończenie prac z dokumentacją przewidywane jest na październik br.

W pozostałych miejscowościach naszej gminy trwa proces pozyskiwania niezbędnych uzgodnień trwa równolegle. Jak informuje inwestor budowy światłowodu, w indywidualnych przypadkach pojawiają się trudności z pozyskaniem pozwoleń w działkach prywatnych, co przy jednoczesnym braku możliwości zaprojektowania sieci w drogach lub z wykorzystaniem podbudowy słupowej operatorów energetycznych i telekomunikacyjnych, może wykluczyć niektóre obszary naszej gminy z przeprowadzenia tej inwestycji. Przychylność Mieszkańców i właścicieli poszczególnych gruntów w zawieraniu z inwestorem umów o dostęp do nieruchomości warunkuje zatem gęstość rozmieszczenia światłowodu na terenie całej gminy Radzanowo.

Ważne jest również, by mieć świadomość, iż podpisanie umowy o dostęp do nieruchomości w celach projektowych nie oznacza automatycznego korzystania właściciela z usług Internetu szerokopasmowego. Usługi te będą w przyszłości oferowane przez operatorów usług internetowych (w tym operatorów lokalnych), wykorzystujących wybudowaną infrastrukturę światłowodową.

Wszelkie pytania prosimy kierować na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zachęcamy do skorzystania z interaktywnej mapy, aby sprawdzić czy dany adres znajduje się w zasięgu sieci NEXERY https://www.nexera.pl/pl/map otwiera się w nowej karcie

Kontakt

Urząd Gminy Radzanowo
ul. Płocka 32
09-451 Radzanowo

Zobacz na mapie Otwiera się w nowej karcie

sekretariat@radzanowo.pl
tel. : (24) 369 50 10
fax: (24) 369 50 11

Wyślij wiadomość