"Ponadnarodowa mobilność uczniów" - Gmina Radzanowo

Jesteś tutaj:

W dniach 12-19 czerwca 2021 roku, 20 uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Radzanowie brało udział w międzynarodowym projekcie „Your health” is on your plate w mieście Pavoa de Varzim w Portugalii realizowanym przy współpracy ze szkołą Agrupamento de Escolas Dr. Flavio Goncalves w ramach programu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” organizowanym przez Fundacje Rozwoju Systemów Edukacji w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

„Naszymi opiekunami w czasie wyjazdu byli nauczyciele szkoły w Radzanowie: p. Dariusz Podgórny, p. Łukasz Włodarski, p. Mariusz Kusy oraz dyr. Bolesław Urbaniak. Projekt miał za zadanie zwiększenie wiedzy uczniów z Polski i Portugalii z zakresu dietetyki, biologii i chemii, zmienienie ich nawyków żywieniowych i zachęcenie do propagowania zdrowego trybu życia. Przygotowania trwały kilka miesięcy. Rozpoczęły się one na terenie naszej szkoły, gdzie prowadzone były zajęcia ze specjalistami z każdej dziedziny, którą obejmował projekt. Na miejscu realizowaliśmy ostateczne cele projektu, między innymi logo, encyklopedię produktów spożywczych, międzynarodową piramidę żywieniową oraz plakat informujący o czasie potrzebnym do spalenia niezdrowych przekąsek w czasie uprawiania różnych aktywności. Po zakończeniu zajęć w szkole mieliśmy okazję zwiedzić znane, piękne miasta, takie jak Porto, a także aktywnie spędzać czas. Razem z portugalskimi uczniami odbyliśmy kilka treningów, rozwijaliśmy umiejętności w grach zespołowych takich jak: koszykówka i siatkówka, braliśmy udział w grze terenowej, jednocześnie poznając historię Pavoa. Znaleźliśmy również czas na integrację i uczestniczyliśmy w pikniku, podczas którego mieliśmy okazję spróbować lokalnych przysmaków. Jako uczestniczka wyjazdu mogę zapewnić, że była to niezapomniana przygoda oraz niepowtarzalna okazja do rozwoju. Projekt dał nam szansę podnieść swój poziom wiedzy oraz zmienić na lepsze swój styl życia i nawyki żywieniowe. Z pewnością również rozwinęliśmy swoje umiejętności językowe, porozumiewając się z naszymi zagranicznymi kolegami po angielsku. Zdobyliśmy wiele nowych doświadczeń, np. odbywając lot samolotem. Poznaliśmy też portugalską kulturę i styl życia.

Z tego miejsca chcieliśmy podziękować panu Sylwestrowi Ziemkiewiczowi za pomoc w przygotowaniu do projektu, oraz dodatkowe fundusze, dzięki którym mogliśmy wykonać niezbędne do wyjazdu testy na COVID-19 (PCR).”

Uczestnicy projektu

Kontakt

Urząd Gminy Radzanowo
ul. Płocka 32
09-451 Radzanowo

Zobacz na mapie Otwiera się w nowej karcie

sekretariat@radzanowo.pl
tel. : (24) 369 50 10
fax: (24) 369 50 11

Wyślij wiadomość