Profesjonalny monitoring
poprzednim miesiącu styczeń 2020 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 1 1 2 3 4 5
week 2 6 7 8 9 10 11 12
week 3 13 14 15 16 17 18 19
week 4 20 21 22 23 24 25 26
week 5 27 28 29 30 31
domofony


Zmiany w zasadach segregacji odpadów

Krajowy system gospodarowania odpadami komunalnymi ma na celu systematyczne zwiększanie poziomu recyklingu i odzysku odpadów zbieranych selektywnie tj. papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach obliguje samorządy terytorialne do osiągnięcia minimum 50-procentowego wskaźnika recyklingu do końca 2020 roku.

 Tak określony cel wymaga zaangażowania każdego Mieszkańca w poprawne segregowanie śmieci i odzyskiwanie surowców wtórych oraz odpadów biodegradowalnych, bezpośrednio w każdym gospodarstwie domowym.
Co robimy źle?
Dotychczasowe praktyki wskazują, że niestety na naszej gminy popełniane są liczne błędy w prawidłowej segregacji odpadów. Jak wynika z analiz firmy REMONDIS, nierzadkie są przypadki:
- wrzucania do pojemników na odpady zmieszane surowców, które podlegają procesowi recyklingu np. papieru;
- wrzucania odpadów segregowanych w niewłaściwe worki, mimo stosownych instrukcji na tych workach;
- używania worków przeznaczonych do selektywnego gromadzenia poszczególnych frakcji odpadów do zbierania śmieci zmieszanych;
 
Niepokojący problem stanowi również zbiórka odpadów wielkogabarytowych, a raczej to, co do niej trafia. Niestety poza dozwolonymi odpadami gabarytowymi jak wersalki, dywany, meble, zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne, czy opony trafiają tam niedozwolone odpady poremontowe, czy części samochodowe.
 
Co się zmieni z dniem 1 stycznia 2019 r.?
 
Od stycznia 2019 będą obowiązywać nowe zasady segregacji odpadów oraz organizacji mobilnych zbiórek odpadów wielkogabarytowych.

  1. Selekcja odpadów podzielona będzie nie na 3 a na 4 frakcje, w tym na zbierane do worków: koloru żółtego - metale i tworzywa sztuczne, koloru niebieskiego - papier, koloru zielonego - szkło oraz na gromadzone, jak dotąd w specjalnych pojemnikach odpady zmieszane. Nowe worki będą dostarczane przez firmę REMONDIS przy odbiorze odpadów w styczniu.
  2. Odbiór odpadów zmieszanych i zbieranych selektywnie z naszych posesji nie będzie prowadzony w tym samy dniu miesiąca. Szczegółowe terminarze dla poszczególnych miejscowości zostały rozesłane przez firmę REMONDIS; ponadto dostępne są również na stronie internetowej www.radzanowo.pl w zakładce Gospodarka odpadami komunalnymi.
  3. Firma odbiorcza będzie prowadzić na bieżąco kontrolę prawidłowej segregacji. W przypadku nieprawidłowości odpady nie będą odebrane.
  4. Aby oddać meble lub inne przedmioty gabarytowe, trzeba będzie najpierw poinformować Urząd Gminy w Radzanowie (tel. 24 369 50 14 lub 24 369 50 20), podając przedmiot do odbioru oraz adres posesji, z której będzie on odbierany. Następnie w dniu zbiórki wystawić w zgłoszonym miejscu odbioru.

W przypadku prowadzenia remontów i prac budowlanych właściciel nieruchomości jest zobowiązany do samodzielnego zamówienia specjalnego kontenera na odpady poremontowe, co czyni na koszt własny.
 
Niestosowanie się do obowiązującej ustawy o czystości i porządku z jednej strony nie pozwoli osiągnąć minimalnych poziomów recyklingu, a z drugiej skutkować będzie nałożeniem na naszą Gminę, czyli na nas wszystkich, surowej kary finansowej. Musimy mieć świadomość, że odzyskiwanie surowców wtórych i prawidłowa segregacja śmieci to nasz zbiorowy obowiązek i dbałość o środowisko naturalne dla kolejnych pokoleń.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową instrukcją prawidłowej segregacji odpadów opracowaną przez firmę REMONDIS.

ZASADY SEGREGACJI
 

Radzanowo  

Urząd Gminy Radzanowo

ul. Płocka 32
09-451 Radzanowo
Zobacz na mapie  

Link do strony miejscowości: 
Rogozino.eu
 

Kontakt

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  
e-PUAP: /e6x093ghd2/skrytka
tel.  (24) 369 50 10
fax. (24) 369 50 11
 
Wszystkie prawa zastrzeżone © Urząd Gminy Radzanowo Projekt i wykonanie: HEDEA.pl