Profesjonalny monitoring
poprzednim miesiącu maj 2020 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 18 1 2 3
week 19 4 5 6 7 8 9 10
week 20 11 12 13 14 15 16 17
week 21 18 19 20 21 22 23 24
week 22 25 26 27 28 29 30 31
domofony


Gminne obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej

Zorganizowane 1 września br. gminne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele pw. św. Floriana przez ks. Franciszka Kucia, serdecznego przyjaciela radzanowskiego proboszcza ks. Franciszka Stepnowskiego.

O bardzo podniosłą oprawę nabożeństwa zadbały szkoły, lokalne jednostki OSP i organizacje, które wystawiły poczty sztandarowe bądź delegacje. Dowódcą uroczystości był Krzysztof Bijata, naczelnik Oddziału Gminnego ZOSP RP w Radzanowie. Teksty liturgiczne i komentarze odczytywali uczniowie Szkoły Podstawowej w Radzanowie.
W homilii ksiądz Kuć, podając prawdziwe przykłady życiorysów i wydarzeń przypomniał, że wybuch i okrucieństwo wojny w jednej chwili przekreśliły codzienność, marzenia i przyszłość naszych przodków. Poświęcali rodziny, własne zdrowie i wartość najcenniejszą - życie, byśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce. Trudne dzieje Polski po roku 1945 niestety nie pozwoliły odbudowywać kraju w poczuciu bezpieczeństwa i prawdziwej wolności. „Pokój jest lepszy od najsłuszniejszej wojny” dodał duchowny na zakończenie kazania, przywołując niezwykle ważną i zawsze aktualną „Modlitwę franciszkańską o pokój”:
„O Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju,
abyśmy siali miłość, tam gdzie panuje nienawiść;
wybaczenie, tam gdzie panuje krzywda;
jedność, tam gdzie panuje rozłam;
prawdę, tam gdzie panuje błąd;
wiarę, tam gdzie panuje zwątpienie;
nadzieję, tam gdzie panuje rozpacz;
światło, tam gdzie panuje mrok;
radość, tam gdzie panuje smutek.
Spraw, abyśmy mogli nie tyle szukać pociechy,
co pociechę dawać;
nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć;
nie tyle szukać miłości, co kochać;
albowiem dając – otrzymujemy,
wybaczając – zyskujemy przebaczenie,
a umierając, rodzimy się do wiecznego życia”.
W dowód wdzięczności za patriotyczne nabożeństwo i artystyczny wkład w gminne wydarzenia tj. ubiegłotygodniowe dożynki parafialne oraz obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej wójt Sylwester Ziemkiewicz, w towarzystwie przewodniczącej rady gminy Jolanty Sochackiej, wręczyli księdzu Franciszkowi Kuciowi specjalne podziękowanie, składając życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności.
 
W dalszej części uroczystości poczty sztandarowe, władze samorządowe, zaproszeni goście oraz mieszkańcy przeszli w orszaku na teren Szkoły Podstawowej w Radzanowie, by przy tablicy upamiętniającej bohaterów walk narodowo-wyzwoleńczych oddać hołd poległym i pomordowanym podczas II wojny światowej. Tu przywitała przybyłych Iwona Jaroszewska – wicedyrektor radzanowskiej szkoły, prosząc o wspólne odśpiewanie hymnu i hołd poległym chwilą ciszy. W programie słowno-muzycznym przygotowanym przez szkolną młodzież i harcerzy pod kierunkiem Jolanty Kwiatkowskiej i Tomasza Zalewskiego zebrani usłyszeli wiersze, piosenki i komentarze według kalendarium najważniejszych wojennych wydarzeń; od ostrzelania Westerplatte, ataku Sowietów, przez kapitulację Warszawy, powstanie w Getcie Warszawskim, Godzinę „W”, aresztowania i zesłania do obozów koncentracyjnych, po zwycięskie batalie Wojska Polskiego i Armii Krajowej oraz ostateczne pokonanie III Rzeszy.
"Nigdy więcej wojny! To pokój, pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości” to tymi słowami Jana Pawła II – świadka wielu tragicznych wydarzeń II wojny światowej - rozpoczął swoje wystąpienie okolicznościowe Sylwester Ziemkiewicz Wójt Gminy Radzanowo. Przypomniał heroizm naszych rodaków, walkę o wolność Ojczyzny bez chwil zawahania, szczególne bohaterstwo młodego pokolenia. Przestrzegał również, że dbając o wolność Polski mamy obowiązek na co dzień myśleć, co każdy z nas robi dla dobra wspólnego, dla gminy, dla Polski, dla drugiego człowieka. Na zakończenie podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w organizację przebiegu uroczystości. Szczególne podziękowania za wysiłek, złożone świadectwo i oddany poległym hołd wójt skierował do druhen i druhów strażaków z przybyłych jednostek OSP z Radzanowa, Szczytna, Woźnik, Juryszewa i Nowego Boryszewa oraz do pocztów sztandarowych. Panująca w niedzielę aura spotęgowała trud, z jakim podczas tak oficjalnych ceremonii mierzą się zwykle asysty sztandarów, w pełnym umundurowaniu, w galowych strojach.
Ostatnim punktem obchodów było wieczorne śpiewanie pieśni patriotycznych, na które zaprosił mieszkańców całej gminy ksiądz proboszcz Franciszek Stepnowski. Otwarciem tego wydarzenia było rozpalenie ogniska przez Jolantę Sochacką, przewodniczącą rady gminy. Integrację przy wspólnym śpiewie uświetnił swoim akompaniamentem ks. Franciszek Kuć. Wśród obecnych znaleźli się przedstawiciele 25. Drużyny Harcerskiej „Wilcza Wataha” z Rogozina.
Szkoła Podstawowa W Radzanowie, Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rogozinie, OSP Radzanowo, OSP Juryszewo, OSP Nowe Boryszewo, OSP Szczytno, Ochotnicza Straż Pożarna w Woźnikach, Franciszek Kuć, Jolanta Sochacka, Jolanta Kwiatkowska, Tomek Zalewski, Iwona Jaroszewska, Sylwester Ziemkiewicz
Fotorelacja całodziennych obchodów.

Radzanowo  

Urząd Gminy Radzanowo

ul. Płocka 32
09-451 Radzanowo
Zobacz na mapie  

Link do strony miejscowości: 
Rogozino.eu
 

Kontakt

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  
e-PUAP: /e6x093ghd2/skrytka
tel.  (24) 369 50 10
fax. (24) 369 50 11
 
Wszystkie prawa zastrzeżone © Urząd Gminy Radzanowo Projekt i wykonanie: HEDEA.pl