Profesjonalny monitoring
poprzednim miesiącu maj 2020 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 18 1 2 3
week 19 4 5 6 7 8 9 10
week 20 11 12 13 14 15 16 17
week 21 18 19 20 21 22 23 24
week 22 25 26 27 28 29 30 31
domofony


Rehabilitacja KRUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zapewnia rolnikom uprawnionym do świadczeń KASY możliwość korzystania z rehabilitacji leczniczej. Rehabilitacja jest organizowana w formie 21-dniowych turnusów w Centrach Rehabilitacji Rolników: w Horyńcu Zdroju, Iwoniczu Zdroju, Jedlcu, Kołobrzegu, Świnoujściu i Szklarskiej Porębie. Każdego roku z rehabilitacji leczniczej za pośrednictwem KRUS w 2018 r. w województwie mazowieckim,  skorzystało 2070 osób. Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie prac w gospodarstwie rolnym, a w przypadku osób , które  zdolność utraciły jej przywrócenie, o ile to możliwe w wyniku dalszego leczenia i rehabilitacji.

Osoba, która chce skorzystać z rehabilitacji, musi spełniać określone wymogi:
- podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w pełnym zakresie lub;
-podlegać ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu
 na wniosek w pełnym zakresie nieprzerwanie przez co najmniej 18 miesięcy przed złożeniem wniosku o rehabilitację leczniczą, lub;
- posiadać ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli zachowały zdolność do samodzielnej egzystencji.
Z rehabilitacji leczniczej można skorzystać nie częściej niż co 12 miesięcy. Osoby, które mają prawo do zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy trwającej ponad 180 dni a także osoby mające ustalone prawo do okresowej  renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym – świadczenie przysługuje po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia poprzedniej rehabilitacji.
Poddanie się rehabilitacji jest  całkowicie dobrowolne i w niczym nie ogranicza praw rolnika do świadczeń pieniężnych z wyjątkiem prawa do zasiłku chorobowego za okres przebywania z zakładzie rehabilitacji leczniczej.
Pobyt na turnusie jest bezpłatny, a zakład rehabilitacji leczniczej zwraca osobie skierowanej koszt przejazdu do placówki rehabilitacyjnemu w wysokości odpowiadającej cenie biletu najtańszego dostępnego środka transportu zbiorowego (Rozporządzenie Ministra Rolnictwani Rozwoju Wsi z dnia 19 lipca 2013 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 860).
Korzystnie z rehabilitacji za pośrednictwem KRUS nie pozbawia rolników prawa do leczenia uzdrowiskowego, finansowanego za pośrednictwem NFZ.
Od 1993 r. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje w czasie wakacji- turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników. Centra Rehabilitacji zapewniają dzieciom indywidualny program rehabilitacyjny, całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską oraz całodzienne wyżywienie. Opiekę nad dziećmi sprawuje wykwalifikowana karda pedagogiczna. Turnusy rehabilitacyjne trwają 21 dni. Co  roku z rehabilitacji leczniczej za pośrednictwem KRUS  korzysta około 165 dzieci w woj. mazowieckim.
W celu ubiegania się o rehabilitację leczniczą należy ze strony www.krus.gov.pl, lub z najbliżej Placówki/ Oddziału  KRUS - pobrać wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą i udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu wypełnienia wniosku. Wnioski, należy składać zgodnie z miejscem zamieszkania w Placówce lub Oddziale KRUS.                                 

Radzanowo  

Urząd Gminy Radzanowo

ul. Płocka 32
09-451 Radzanowo
Zobacz na mapie  

Link do strony miejscowości: 
Rogozino.eu
 

Kontakt

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  
e-PUAP: /e6x093ghd2/skrytka
tel.  (24) 369 50 10
fax. (24) 369 50 11
 
Wszystkie prawa zastrzeżone © Urząd Gminy Radzanowo Projekt i wykonanie: HEDEA.pl